
„Razem Możemy Więcej!”
Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Mikołowie w latach 1 grudnia 2023 – 30 kwietnia 2025 zrealizowała projekt „Razem Możemy Więcej!” (nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000123622), dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu FERS. Jako placówka publiczna z oddziałami dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych od lat kładzie nacisk na integrację środowiska uczniowskiego, zaangażowanie rodziców i współpracę z lokalną społecznością. W projekcie uczestniczyło 28 osób: osiemnastu nauczycieli (17 kobiet i 1 mężczyzna) oraz dziesięcioro uczniów (6 dziewcząt i 4 chłopców), wszyscy zakwalifikowani jako osoby z mniejszymi szansami.
Głównym celem przedsięwzięcia było podniesienie kompetencji językowych i metodycznych kadry, pogłębienie wiedzy ekologicznej według fińskiego modelu oraz wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka dysleksji i sytuacji migracyjnych. Nauczyciele poznali metodykę CLIL, strategie pracy z osobami z dysleksją, włączające podejście do nauczania obcokrajowców oraz wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w integracji uczniów migrantów. Ośmioro nauczycieli przeszkolono dodatkowo w ramach wewnętrznych warsztatów z materiałów „I love dyslexia”, a zakupione pomoce dydaktyczne zostały włączone do zasobów szkoły i są dostępne dla całego zespołu. Uczniowie ćwiczyli język angielski w autentycznym kontekście i zdobywali doświadczenie międzynarodowe podczas wspólnej nauki z rówieśnikami z Czech.
W ramach pięciu mobilności zagranicznych kadra uczestniczyła w sześciodniowych kursach: w Dublinie (CLIL i język angielski), Atenach (dysleksja i nauczanie inkluzywne), Florencji (integracja migrantów z ICT), Helsinkach (eko-społeczne podejście do edukacji ekologicznej) oraz ponownie w Dublinie. Dziesięcioro uczniów odbyło dziesięciodniowy pobyt w Základní škola Klimkovice (15–24 października 2024), poprzedzony dwutygodniowym, 20-godzinnym kursem przygotowawczym z angielskiego. Po powrocie wdrożono Szkolny Program Edukacyjny Ekologiczny, obejmujący lekcje o greenwashingu, sadzenie roślin w doniczkach z recyklingu, rajd rowerowy, wyzwanie „AutoRezygnowanie” oraz debatę oksfordzką na temat ekologii jako osobnego przedmiotu. Dodatkowo zaplanowano działania służące wzmocnieniu świadomości ekologicznej całej społeczności szkolnej i wdrożeniu praktyk zrównoważonego rozwoju. Zorganizowano także lekcje otwarte z języka angielskiego, lekcje CLIL z fizyki i WF-u, zajęcia przyrodnicze z kompasem, warsztaty multisensoryczne dla uczniów z dysleksją oraz scenariusze integracyjne z ICT.
Rezultatem projektu jest istotny wzrost kompetencji językowych, zawodowych i interkulturowych zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Nauczyciele potwierdzili wzrost kompetencji językowych i metodycznych poprzez uzyskanie certyfikatów oraz ewaluację zdobytych umiejętności. Projekt przyniósł wymierne rezultaty: nauczyciele wprowadzili do codziennej praktyki innowacyjne metody i narzędzia dydaktyczne, opracowali materiały dla uczniów ze specjalnymi potrzebami oraz scenariusze lekcji dla klas wielokulturowych. Uczniowie poprawili płynność angielskiego, pewność siebie w kontaktach międzynarodowych oraz świadomość ekologiczną, a debata oksfordzka rozwinęła ich krytyczne myślenie i umiejętność argumentacji. Dzięki trwałemu wdrożeniu nowych metod nauczania i działań ekologicznych szkoła wzmocniła swój europejski wymiar, podniosła renomę w regionie i zainspirowała lokalną społeczność do wspólnych inicjatyw proekologicznych oraz inkluzyjnych.